Culinary Hotel Awards: Dette har 75% av vinnerne felles
Mandag kveld ble Culinary Hotel Awards (CHA) arrangert i Norge for aller første gang. Blant de tolv prisvinnerne peker én ting seg ut: Hele ni av dem bruker Millum som sitt digitale innkjøpssystem.
Culinary Hotel Awards gikk av stabelen på Sommerro i Oslo mandag 27. oktober, og samlet bransjens fremste aktører innen mat, drikke og hotellopplevelser. Juryen har vurdert hoteller over hele landet i tolv ulike kategorier – fra frokost og bar til interiør og bærekraft.
Bak én fellesnevner skjuler det seg en norsk teknologisuksess: Hele ni av vinnerne benytter Millum som innkjøpsverktøy – blant annet Hotel Norge, Hotel Victoria, Britannia og Sommerro.
– Vi er ekstremt stolte av at så mange av årets vinnere bruker Millum. Det viser at profesjonelle og bærekraftige innkjøp spiller en nøkkelrolle i å løfte hele hotellopplevelsen, sier Tiril Zelow Bliksmark, markedsdirektør i Millum.
Sponset gjeveste pris
Millum er også hovedsponsor for det som omtales som kveldens gjeveste pris – Food & Beverage Award – som i år gikk til Hotel Norge by Scandic i Bergen.
Juryen gir prisen «For deres evne til å skape gastronomiske opplevelser, fra tidlig morgen til sen kveld. Og for at de lykkes med det alle hoteller streber etter: å få gjestene til å føle seg både som hjemme – og som bortskjemte, inviterte gjester.»
Zane Tomase, F&B Manager ved Hotel Norge, fortalte før utdelingen at Millum er en sentral brikke i driften: – Det ville vært mye vanskeligere uten Millum. Det gjør hverdagen vår effektiv, logisk og systematisk. Jeg har brukt systemet i 7–8 år, og kan ikke forestille meg arbeidsdagen uten, sier hun.
Gir kontroll og bedre bunnlinje
Også andre prisvinnere trekker frem Millum som avgjørende for effektiv drift og lavere kostnader. Karoline Sperstad, Head Chef ved Scandic Hotel Nidelven, som vant Green Award, sier det slik:
– Du sparer masse tid og penger med Millum. Det har endret måten vi jobber på. Alt er samlet på ett sted, og det gir full oversikt over alt fra ordrer og pakksedler til varetelling.
Tobias Persson, Executive Chef på Hotel Sommerro i Oslo, vinner av prisene Hotellenes Hotel og Bar Award, uttaler følgende: - Millum har endret måten vi jobber på. Vi får full innsikt i ordrehistorikken og systemet gjør hverdagen mye enklere. Nå har vi brukt Millum i tre år helt siden åpningen, og det gjør at vi har full kontroll, hver eneste dag.
Norsk teknologi bak matopplevelser i verdensklasse
Millum ble etablert i 2002 av tre gründere fra Asker, Bærum og Oslo. Selskapet var først i Norden med å digitalisere hele innkjøpsprosessen for hoteller, restauranter og kantiner. Systemet samler avtaler, priser, leverandører og menyplanlegging på én plattform – og har i dag over 70 % markedsandel i Norge.
– Det er ekstra meningsfylt å være partner til denne prisutdelingen når vi ser hvordan brukerne våre leverer mat- og drikkeopplevelser i verdensklasse. Dette er en anerkjennelse til hele laget – både kokker, innkjøpere og ledere, sier Zelow Bliksmark.
Disse vant Culinary Hotel Awards i Norge
- Coffee Award - Hotel Union Øye, Norangdal
- Breakfast Award - Thon Hotel Lofoten, Svolvær
- Green Award - Scandic Hotel Nidelven, Trondheim
- Sustainable Award - Manshausen, Steigen
- Interior Award - Eilert Smith Hotel, Stavanger
- Wine Award - Apotekergata 5, Hotel Brosundet, Ålesund
- Bar Award – Ekspedisjonshallen, Hotel Sommerro, Oslo
- Chef Award -Mirabelle, Beckerwyc House, Bekkjarvik
- Restaurant Award - Speilsalen, Britannia Hotel, Trondheim
- Food & Beverage Manager Award - Hotel Victoria, Stavanger
- Food & Beverage Award - Hotel Norge by Scandic, Bergen
- Hotellenes Hotel - Hotel Sommerro, Oslo - stemt frem av alle hotellene selv